1

Wsparcie w formie usług sąsiedzkich

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemyślu informuje, że Gmina Siemyśl zamierza przystąpić do realizacji Rządowego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024, w ramach którego zostanie uruchomione wsparcie świadczone w formie usług sąsiedzkich.

Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich może zostać przyznane osobie samotnej w wieku 60 lat i więcej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona oraz ww. osobie, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także osoby bliskie, takie jak wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługa sąsiedzka może obejmować pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Minimalne wymogi wobec osoby realizującej usługi sąsiedzkie przedstawiają się następująco:

1) jest osobą pełnoletnią;

2) nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

3) nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

4) złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;

5) zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

6) ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, (OPS może bezpłatnie zorganizować takie szkolenie);

7) została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.

Wszystkie osoby zainteresowane świadczeniem powyższych usług (zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie) lub chętne skorzystać z tej formy wsparcia (seniorzy w wieku 60 lat i więcej) proszone są o zgłoszenie osobiste w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemyślu lub telefonicznie pod nr telefonu 94 35 88 348.

Powyższe zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.